Mačja kandža je biljka koja je tek 80-ih godina XX veka počela da se koristi u evropskoj medicini, mada je južnoameričkim zemljama odavno poznata u tradicionalnoj medicini.
Ulje Mačja kandža koristi se kao biljno sredstvo koje se dobija iz kore ili korena amazonske lozaste biljke. Tradicionalno narodi Južne Amerike koriste mačju kandžu kod: artritisa, respiratornih infekcija, alergija, astme, reumatizma, virusnih infekcija, divertikulitisa, kolitisa, menstrualnih problema, kod dijabetesa, parazita, kandide i drugih gljivičnih infekcija, gastritisa, čireva, Hronove bolesti, hemoroida...
Savremena naučna istraživanja identifikovala su više aktivnih sastojaka mačje kandže koji poboljšavaju aktivnost imunog sistema i inhibiraju upale. Neki od najzastupljenijih su procijanidolni oligomeri (PCO) i glikozidi kinovske kiseline koji imaju višestruko korisno dejstvo (deluju kao antioksidanti, smanjuju upale, inhibiraju transformaciju normalnih u maligne ćelije).
Mačja kandža stimuliše proces fagocitoze, u kome imuni sistem uništava oštećene, zaražene ili mutirane ćelije.
Ulje Mačja kandža je dodatak hemioterapiji i radioterapiji kod raznih oblika karcinoma i sarkoma (izuzev leukemije kod koje se ne preporučuje).