Trifala je najpopularnija biljna formula u Indiji. Ona predstavlja efikasan laksativ, koji istovremeno podržava snagu organizma. Fiziologija Hindu vegetarijanaca ne može da toleriše snažne laksative. Stvari drugačije ne stoje ni kod drugih vegetarijanaca.
Postoje dva osnovna tipa biljnih laksativa. Jedni se zovu purgativi, i uključuju biljke kao što su: sena, rabarbara, leptandra ili krkavina. Oni uglavnom sadrže gorke materije, u obliku antrokina (gorkog alkaloida), koji stimulišu peristaltiku intestinalnog trakta (kretanje creva), bilo direktno, bilo podsticanjem sekrecije žuči kroz jetru ili žučni mehur.
Drugi tip laksativa su uljasti i kabasti (lubrikantni) laksativi, koji uključuju biljke kao što su psilium i seme lana. Oni su hranljiviji i obično nemaju nikakav direktan uticaj na jetru ili žučnu kesu. Oni pre deluju poput sundjera, koji se uvećava kada apsorbuje tečnost, funkcionišući nalik nekoj vrsti crevne metle.
Trifala kombinuje oba delovanja: ona i hrani i pročišćava.
Hranljivi aspekat odražava se u velikoj količini C vitamina, prisustvu linoleinskog ulja i drugim hranljivim sastojcima koji je više čine tonikom.
Purgativna sredstva su potrebna ljudima koji pate od neredovne stolice, uzrokovane kongestijom (začepljenjem) jetre i žučne kese, koja se obično javlja zajedno sa izvesnom dozom toksina u krvi. Oni kojima su potrebni lubrikantni laksativi pate od intestinalne suvoće (suvih creva, tvrde stolice) uzrokovane različitim metaboličkim faktorima, koji uključuju kako nedostatak hranljivih materija tako i višak metaboličke energije.
Lečenje biljkama je uglavnom stvar strategije. Jedan pristup može da istakne toniziranje, dok drugi naglašava eliminaciju. Problem sa preteranim toniziranjem je taj što može da dovede do dalje stagnacije i kongestije ako se preterano upotrebljava. Sa druge strane, preterana upotreba purgativa kod osobe koja je ionako slaba može da dovede do daljeg iscrpljivanja telesnih rezervi minerala i veoma važnog B vitamina, kao i do stvaranja neravnoteže korisnih crevnih mikroorganizama. Rezultat je slabost, praćena težnjom ka hroničnom umoru i anemiji. Pošto telo uvek istovremeno učestvuje u procesu održavanja i sticanja snage putem dobre ishrane, uporedo sa izbacivanjem otpadaka, može se reći da je trifala jedinstveno sredstvo koje na prirodan način podržava oba ova vitalna procesa istovremeno.
Zbog njenog bogatog nutritivnog sadržaja, ajurvedski doktori je uglavnom ne smatraju običnim laksativom. Neka naučna istraživanja i praktična iskustva ljudi koji su je koristili tokom niza godina pokazuju da trifala efikasno čisti krv, stimuliše sekreciju žuči tako što detoksikuje jetru, pomaže varenju i asimilaciji, i značajno smanjuje holesterol i nivo masti u krvi. Kao rezultat toga, ona se smatra jednom vrstom univerzalnog lekovitog sredstva i najčešće je prepisivana biljna formula.
Popularna izreka u Indiji glasi: „Nemaš majku? Ne brini se sve dok imaš trifalu.“ Indijci veruju da je trifala sposobna da se brine o unutrašnjim organima tela poput majke koja se brine o svojoj deci. Svaki od tri ploda koji čini trifalu brine se o telu nežno podstičući unutrašnje čišćenje svih stanja stagnacije i viška, dok istovremeno poboljšava varenje i asimilaciju.
Trifala u praksi
Trifala se pominje u čitavoj ajurvedskoj literaturi kao tonik (rasajana) i blago, ali veoma cenjeno sredstvo za čišćenje čuveno po sposobnosti da reguliše proces varenja i upijanja hrane. Kada se koristi sama ili unutar nekog složenijeg preparata trifala igra suštinsku ulogu u tretmanu širokog opsega različitih stanja.
Trifala se najčešće koristi kao čurna (fino prosejani prašak) i može se mešati sa vodom, ghijem ili medom. Zbog jakog ukusa, proizvodi se i u obliku tableta i kapsula. Ajurveda opisuje trifalu kao rasajanu, odnosno sredstvo koje poboljšava opšte zdravlje i obrće proces starenja. U tu svrhu se uzima 1-2 grama praha dva puta dnevno, na prazan stomak (ujutro i uveče) u periodu ne dužem od godinu dana (ako se uzima svakoga dana). Povremeno se može uzimati celog života, radi čišćenja tkiva, jačanja probave i čulnih organa. Trifala je toliko pouzdano i efikasno sredstvo, da medju ajurvedskim stručnjacima postoji izreka „Kada si u nedoumici, koristi trifalu“.
Trifala se ceni i kao malašodana – sredstvo koje uklanja otpatke iz tela. Ako se ovi otpaci ne uklone na vreme ili se uklone nepotpuno, stvara se ama – toksična, lepljiva supstanca koja izaziva sve vrste bolesti. Stvaranje ame u telu ispoljava se kao slab apetit, poremećaji u varenju, debela i masna skrama na jeziku, bolovi u zglobovima, glavobolje, začepljeni sinusi, osećaj konfuzije, hladnoće i letargije. Rutinskom upotrebom trifale svakog jutra uklanja se ama i regeneriše čitav digestivni trakt zahvaljujući savršenom skladu koji postoji izmedju stežućih, laksativnih, digestivnih i ublažujućih svojstava preparata.
U svrhu čišćenja organizma, trifala se uzima u većoj dozi – oko 5 grama, sa toplom vodom pre spavanja i/ili ujutro natašte. Smatra se da je trifala veoma prikladan i bezopasan laksativ, čak i za decu i stare osobe, jer njena hranljiva svojstva nadoknadjuju moguće posledice laksativnog delovanja.
Kod hronične konstipacije treba svake večeri pre spavanja uzimati 2 – 5 grama trifale sa vodom. U zavisnosti od efekta koji se oseti sledećeg jutra, dozu treba menjati dok se ne postigne normalno izlučivanje stolice. Ovaj režim treba slediti 2 meseca a zatim postepeno smanjivati dozu dok se sasvim ne prekine.
Kod osoba koje ne podnose ukus trifale i onih sa kombinovanim teškim bolestima, trifala se mora uzimati pažljivo, jer proces čišćenja može biti tako buran da ugrozi tkiva. U ovim slučajevima treba preko noći potopiti 5 grama praha u šolji vode i sledećeg jutra popiti samo vodu, bez praha. Na talog koji ostane treba ponovo naliti vodu i zatim popiti uveče, pre spavanja. Zatim talog baciti i ponoviti ceo postupak. Nakon desetak dana može se preći na uobičajeno uzimanje trifale. Kod problema sa noktima, kosom, kostima i zubima, treba uzimati trifalu sa ghijem i medom.