U Japanu je poznata pod nazivom jamabuši ili, bukvalno prevedeno, „oni koji spavaju u planinama“. U tradicionalnoj istočnoj medicini se koristi za poremećaje želuca, čireva i gastrointestinalnih bolesti. Severnoamerički Indijanci su koristili lavlju grivu kao suvi prah koji su nanosili na posekotine i ogrebotine kako bi zaustavila krvarenje.
Koristiti se i u kulinarstvu. Tekstura je slična teksturi lignje.
Holesterol i dijabetes
Nedavne studije su pokazale da ekstrakti ove gljive imaju antioksidantna dejstva, regulišu nivo lipida (masti) u krvi i smanju nivo glukoze u krvi. Kod dijabetičnih pacova, efekti na nivo glukoze u krvi, serumskih triglicerida i ukupnog nivoa holesterola su bili veoma značajni kod pacova koji su se dnevno hranili koncentratom Lavlje grive u odnosu 1g/kg telesne težine.
Egzo-biopolimer, proizveden iz potopljene kulture micelijuma ove gljive, bio je i mnogo aktivniji, u dozi od 200mg/kg telesne težine, u smanjenju ukupnog holesterola u plazmi (32,9%), LDL (loš) holesterola (45,4%), triglicerida (34,3%),
Imunitet
Nedavno su naučnici u Džeđang koledžu tradicionalne kineske medicine u Hangdžou u Kini izvršili eksperiment i utvrdili da lavlja griva može aktivirati T i B limfocite u imunološkom sistemu. Ova bela krvna zrnca cirkulišu u limfi i krvi i uklanjaju viruse i bakterije iz tela.