Recepti
06.10.2024.

O azijskoj kuhinji i zdravstvenim benefitima

japanska, kineska, tajvanska kujna i njihove prednosti

Azijska kuhinja je bogata povrćem, ribom, morskim plodovima, celovitim žitaricama i začinima koji imaju super uticaj na zdravlje. Obuhvata spektar regionalnih kuhinja koje se razlikuju po ukusima, sastojcima i načinima pripreme. Evo par primera:

Kineska

Koristi veliku količinu povrća i kombinuje različite ukuse i začine.

Sojin sos je nezaobilazan sastojak iste. Bogat je aminokiselinama i dobar izvor proteina. Sadrži i mikroorganizme koji su nam potrebni za prirodnu fermentaciju u crijevima.

Sa druge strane đumbir je odličan za cirkulaciju, a koren ove lekovite biljke može pomoći kao sredstvo za smanjenje holesterola i triglicerida u krvi.

Tu su još tofu, riba i pirinač. Ključni principi kineske kuhinje su ravnoteža ukusa, sveži sastojci i raznolikost tekstura.

Japanska

Poznata je po svežim sastojcima, minimalističkom pristupu u pripremi hrane, estetski privlačnim i prezdravim jelima. Naglasak se stavlja na sirovo ili blago kuvano povrće, ribu bogatu omega-3 masnim kiselinama, plodove mora, rižu, alge (npr. nori) i fermentirane proizvode poput misa i soja sosa. Japanska kuhinja takođe promoviše umerenost u ishrani.

Inače, stanovnici Japana su jedni od onih s najnižom stopom srčanih udara na svetu. Načela japanske kuhinje su: više ribe, voća i povrća, servirati manje porcije te jesti polako i svesno.

Tajlandska

Poznata je po kombinaciji slatkog, kiselog, gorkog, slanog i ljutog okusa. Koristi se širok spektar začina i sastojaka poput ljutih paprika, ribe, morskih plodova, svežeg voća, povrća i riže. Takođe se koriste sosovi od ribe, kikirikija i kokosovo mleko. Sve su to namirnice koje imaju brojne zdravstvene prednosti, a jedno od najpopularnijih jela je njihova supa Tom yum, ali i neizostavni Pad Thai.

Tajlanđani često koriste kurkumu koja je poznata po protivupalnom delovanju, a pomaže i kod ublažavanja alergijskih simptoma i artritisa. Takođe je snažan antioksidans koji štiti telo od slobodnih radikala i toksina.

Korejska

Poznata po fermentisanim jelima kao što su kimchi (fermentisani kupus) i doenjang (fermentisana pasta od soje). Uključuje razne vrste mesa, ribe, morskih plodova, povrća, pirinča i začina poput čilija i belog luka, koji ima snažno antibakterijsko i antivirusno delovanje.

Takva hrana ima nisku vrijednost glikemijskog indeksa, što znači da uzrokuje mali porast šećera u krvi. Korejska kuhinja smanjuje rizik od dijabetesa, upala u telu i na koži te promoviše uravnotežene obroke s velikim brojem priloga.

Sačuvano u omiljne
Korejska 1111111111559
Riblji sos je gurmanski začin, neophodan za kinesko kuvanje ima primenu u dnevnim obroc...
Motivišuće
Kreativno
Prilagođeno uzrastu
760,00 RSD
Sačuvano u omiljne
Japanska 8715035210301
Idealna marinada za svo meso, živinu, ribu i povrće.
Motivišuće
Kreativno
Prilagođeno uzrastu
630,00 RSD
Sačuvano u omiljne
Korejska 4902880070554
Ljuto pikantni sos
Motivišuće
Kreativno
Prilagođeno uzrastu
2.100,00 RSD
Sačuvano u omiljne
Korejska 4902551013156
Ono što je najviše pomoglo spajanju zapadnih „kotleta“ sa japanskim kuvanjem je Bull-do...
Motivišuće
Kreativno
Prilagođeno uzrastu
1.360,00 RSD

Slični članci

03.
Nov.
2024.
Recepti
Pinjole su bogate zdravim mastima, posebno monozasićenim mastima koje doprinose smanjenju lošeg holesterola. Takođe sadrže značajne količine proteina,...
03.
Nov.
2024.
Recepti
Kokos listići su tanko sečeni i sušeni komadići kokosovog mesa, idealni za užinu ili kao dodatak raznim jelima. Ova hrskava poslastica dolazi sa trops...
06.
Oct.
2024.
Recepti
Nigari je čudo. Uz pomoć njega se pravi tofu sir, odličan napitak za mamurluk i sjajan gel za opuštanje mišića